MENU
weather-icon 14 oC
Αναζήτηση:

Στους τελικούς της Basket League ο Ολυμπιακός, 84-71 το Περιστέρι

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε 81-74 το Περιστέρι bwin στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και περιμένει Παναθηναϊκό ή Άρη στους τελικούς όπου θα κριθεί ο φετινός τίτλος. Θυμίζουμε ο Παναθηναϊκός κέρδισε το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ και την Κυριακή θα παίξει για το 2-0 στη Θεσσαλονίκη.

Για τους νικητές ο Πετρούσεφ είχε πόντους 20 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Μιλουτίνοφ πρόσθεσε 18 και 11 ριμπάουντ. Ο Παπανικολάου είχε 11 με 9 ασίστ. Στον αντίποδα ο Ράγκλαντ είχε 21 με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Λοβ, αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι δίχως τον Φαλ. Δείτε το βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Περιστέρι - Ολυμπιακός: Το ματς
Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 0-7, με τον Παπανικολάου να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Πίτερς έκανε το 0-14 στο 3’. Η ομάδα του Μπαρτζώκα σούταρε με 7/7 εντός παιδιάς στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Κάνααν έγραψε το 7-22 στα μέσα της πρώτης περιόδου για τους φιλοξενούμενους. Ο Παπανικολάου μετά από ωραία κυκλοφορία μπάλας έκανε το 12-31 στο 9’.

Ο Γουίλιαμς πάλευε να κρατήσει το Περιστέρι στο ματς και μείωσε σε 16-35 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ξανθόπουλος έκανε το 26-40 στο 15’ για τους Περιστεριώτες, ενώ ο Μιλουτίνοφ έγραψε το 30-45. Ο Ραγκλαντ σκόραρε και έκανε το 33-45 στο 17’. Το Περιστέρι με φοβερή αντεπίθεση έφερε το ματς στο 40-45 στο 18’ με το καλάθι του Πουλιανίτη. Ο Τόμπσον διαμόρφωσε το 44-49 στο ημίχρονο.

O Πίτερς έκανε το 46-56 για τον Ολυμπιακό στο 23', ενώ ο Μιλουτίνοφ σκόραρε για το 46-61, αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει timeout. Ο Πίτερς συνέχισε να είναι ζεστός και έγραψε το 51-67, τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ράγκλαντ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 13 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Χουγκάζ μείωσε σε 64-79, έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μιλουτίνοφ με βολές διαμόρφωσε το 64-80 στο 36'. Ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς μέχρι το τέλος και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 13-35, 44-49, 60-73, 71-84