weather-icon 23 oC
Αναζήτηση:

Αγγλία – Ελλάδα 1-2: Θρίαμβος στο Γουέμπλεϊ αφιερωμένος στον Μπάλντοκ

Ο Παυλίδης και τα δύο γκολ.

Μία μέρα μετά τον αδόκητο χαμό του Τζορτζ Μπάλντοκ που σόκαρε τους πάντες, η Εθνική Ελλάδας πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο Γουέμπλεϊ και με πρωταγωνιστή τον Παυλίδη που πέτυχε δύο γκολ, τα πρώτα σε αυτό το γήπεδο στην ιστορία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, πήρε τεράστια νίκη με 2-1 επί της Αγγλίας για την 3η αγωνιστική του Nations League!

«Απόψε θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε τη δύναμη της ψυχής του», έγραψαν στην ανακοίνωσή τους οι παίκτες της Εθνικής ομάδας για τον θάνατο του Μπάλντοκ και όντως μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι. Έτσι, αφού πρώτα χρειάστηκε η εντυπωσιακή απόκρουση του Βλαχοδήμου σε σουτ του Μπέλιγχαμ στο 3′, ήρθε στο 5′ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με το πλασέ του Παυλίδη που έφυγε άουτ μετά την πάσα του Τζόλη.

Ήταν μια φάση που έδωσε πίστη στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με αποτέλεσμα στο 10′ να αγγίξει το γκολ με τον Μπακασέτα που πήγε με λόμπα να τιμωρήσει τον Πίφορντ για το μεγάλο λάθος του λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Κόλγουιλ πρόλαβε να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο επόμενο λεπτό ο Μαυροπάνος με κεφαλιά, μετά την κεφαλιά-πάσα του Μασούρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ και το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Ελλάδα να πρεσάρει σωστά, να ελέγχει την κατάσταση και να έχει νέα μεγάλη φάση στο 21′, όταν ο Γιαννούλης γύρισε γι τον Μπακασέτα που πλάσαρε από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα κόντραρε και δεν πήγε στα δίχτυα.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Αγγλίας να πλησιάσει στο γκολ με τον Πάλμερ, μετά την ενέργεια του Μπέλιγχαμ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ αφού το τελείωμά του, αν και αμαρκάριστος και σε πολύ καλή θέση, δεν ήταν καλό. Η επόμενη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν στο 30′ με την άστοχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γκόρντον και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για ημίχρονο με το 0-0 να παραμένει.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν… Στο 49′ ο Κουλιεράκης έδωσε στον Παυλίδη και αυτός ντρίμπλαρε ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους και νίκησε τον Πίκφορντ για το 0-1, το οποίο φυσικά αφιέρωσε στον Μπάλντοκ!

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε, πλέον, το προβάδισμα και συνέχισε να παίζει όπως και μέχρι εκείνο το σημείο. Δεν κλείστηκε δηλαδή, δεν προσπάθησε να καταστρέψει το παιχνίδι του αντιπάλου, αλλά ακολουθούσε πιστά την τακτική της και όταν έβρισκε την ευκαιρία έβγαινε μπροστά με στόχο το δεύτερο γκολ.

Στο 61′, βέβαια, χρειάστηκε και λίγη τύχη στο σουτ του Γουότκινς εντός περιοχής για να μην καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου, όταν παίζεις όμως με την Αγγλία και μάλιστα εκτός έδρας, λογικό είναι να τη χρειαστείς κι αυτή κάποιες φορές. Στο τελευταίο 10λεπτο, όμως, δεν την είχαμε με το μέρος μας, αφού στις λεπτομέρειες πήγε να χαθεί η νίκη…

Στο 83′ ο Τζόλης έκανε το γύρισμα και ο Παυλίδης σκόραρε από κοντά κάνοντας τους πάντες να πιστεύουν ότι έγινε το 0-2 και εξασφαλίστηκε η μεγάλη νίκη, η εξέταση του VAR όμως έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ, έστω για ελάχιστα, με συνέπεια το γκολ να ακυρωθεί. Και αφού δεν έγινε το 0-2, έγινε στο 87′ το 1-1 από τον Μπέλιγχαμ που εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο μετά το γύρισμα του Γουότκινς από δεξιά.

Όλα έδειχναν, έτσι, ότι η Εθνική Ελλάδας θα έφευγε από το Γουέμπλεϊ με την ισοπαλία και θα ήταν μια χαρά αποτέλεσμα, αλλά η νίκη ήταν καλύτερη και κατακτήθηκε: Στο 94′ ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, πήρε τις κόντρες και τελικά η μπάλα κατέληξε στον Παυλίδη, ο οποίος νίκησε ξανά τον Πίκφορντ για το 1-2, με το οποία γράφτηκε ιστορία για το ελληνικό ποδόσφαιρο!