MENU
weather-icon 15 oC
Αναζήτηση:

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 76-81: Ο Σλούκας «άλωσε» την αγαπημένη του Πόλη

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη… φωτιά στο φινάλε, αλλά ο Κώστας Σλούκας φώναξε “παρών” και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 81-76 επί της Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Παρότι βρέθηκε και με διψήφιο προβάδισμα στο ματς, ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στη Φενέρμπαχτσε να τον προσπεράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ο Κώστας Σλούκας θυμήθηκε τα… χρόνια του στην Τουρκία και με μία σειρά από μεγάλα σουτ “σκότωσε” την παλιά του ομάδα.

Οι “πράσινοι” επανήλθαν έτσι στις νίκες στη Euroleague και έχουν ρεκόρ 3-2 στην κατάταξη, “πιάνοντας” και την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, που “έπεσε” στο 3-2 από την πλευρά της.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά στην άμυνα και “κλείδωσε” τη Φενέρμπαχτσε, ενώ στην επίθεση βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με Γκραντ, Οσμάν και Μπράουν. Η τουρκική ομάδα βρήκε κάποια μακρινά σουτ για να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά οι “πράσινοι” πήραν από νωρίς το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 21-15 στο 10′.

Στη δεύτερη περίοδο, οι αλλαγές του Αταμάν “χαλάρωσαν” την άμυνα του “τριφυλλιού”, αλλά ο Ναν άρχισε να “ζεσταίνεται”, ενώ ο Γιούρτσεβεν έδωσε δεύτερες επιθέσεις, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να αυξήσει περαιτέρω τη διαφορά. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν μάλιστα και στο +12, για να πάνε με διψήφια διαφορά και στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, αφού το σκορ ήταν 46-35 στο 20′.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είδε τον Γιούρτσεβεν να κερδίζει διαδοχικά φάουλ και με βολές να φθάνει τους 12 πόντους, διατηρώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι “πράσινοι” είχαν αρχίσει να… κολλάνε στην επίθεση, αλλά η άμυνά τους επέτρεψε το 62-54 υπέρ της ομάδας του Αταμάν στο 30′.

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού εξανεμίστηκε όμως μέσα σε λίγα λεπτά στην τελευταία περίοδο. Με τον Μπιμπέροβιτς να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, η Φενέρμπαχτσε “έτρεξε” ένα απίστευτο 16-3 και πέρασε μπροστά στο σκορ, φέρνοντας… τούμπα το ματς. Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε όμως μεγάλα καλάθια για να “ξεκολλήσει” τους “πράσινους” και να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι, μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Με δικό του τρίποντο μάλιστα πάνω σε άμυνα, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι τέλους. Ο Λεσόρ “σφράγισε” στη συνέχεια τη νίκη του “τριφυλλιού” με 81-76.

Τα στατιστικά των παικτών

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 14 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάη), Μέλι 8 (2), Μέις 4, Χέιζ-Ντέιβις 3 (1/4 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 16 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χολ 7 (1/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 9, Κόλσον 11 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς (3 ριμπάουντ), Μπιρτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Μπράουν 12 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Όσμαν 4 (0/3 τρίποντα), Γκραντ 9 (1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Ναν 15 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Λεσόρ 14 (5 ριμπάουντ,3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 2 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γιούρτσεβεν 12 (6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ)