MENU
weather-icon 25 oC
Αναζήτηση:

Γαλατάσαραϊ – ΠΑΟΚ 3-1: Ήττα παρά την καλή εμφάνιση για τους Θεσσαλονικείς στην Κωνσταντινούπολη

Ο ΠΑΟΚ “πάλεψε” μέχρι τέλους το ματς με τη Γαλατάσαραϊ στο Αλί Σαμί Γεν για την πρώτη αγωνιστική της League Phase του Europa League, αλλά “λύγισε” με 3-1 και ξεκίνησε με ήττα τη διοργάνωση.

Έχοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκα να χάνει με αυτογκόλ του Μπάμπα και παρότι ισοφάρισε στη συνέχεια με τον Κωνσταντέλια, δέχθηκε ένα δεύτερο γκολ στο 76′ και το τρίτο στις καθυστερήσεις, για να φύγει ηττημένος από την Κωνστανινούπολη, στην πρεμιέρα της League Phase του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο ματς με τη Γαλατάσαραϊ και με τον Κωνσταντέλια να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, δημιούργησε δύο ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στην πρώτη περίπτωση όμως, ο ίδιος σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στην επόμενη ο Ζίβκοβιτς νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Γαλατάσαραϊ απάντησε με σουτ των Αϊχάν και Σάρα που απέκρουσε ο Κοτάρσκι και ενώ το παιχνίδι είχε “ανοίξει”, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ανοίξουν το σκορ. Ο ΠΑΟΚ είχε όμως κακές επιλογές στην τελική πάσα, ενώ η τουρκική ομάδα είδε τους Ακγκούν και Οσιμέν να αστοχούν σε δύο καλές στιγμές πριν το ημίχρονο.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους, οι Θεσσαλονικείς είχαν και ένα χαμένο τετ-α-τετ με τον Κωνσταντέλια, για να μείνει έτσι το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα. Όλα άλλαξαν όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου, καθώς ο Οσίμεν πήρε μία κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 48′ και η μπάλα βρήκε σε Καμαρά και Μπάμπα, για να καταλήξει ως αυτογκόλ στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

Η Γαλατάσαραϊ πήρε έτσι το προβάδισμα στον αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν επηρεάστηκε και συνέχισε να ψάχνει ένα δικό του γκολ. Ο Κωνσνταντέλιας προειδοποίησε έτσι με μία αντεπίθεση στο 62′ και “χτύπησε” στο 67′. Από κάθετη του Ζίβκοβιτς, γύρισμα του Ότο από δεξιά και επέμβαση του Γκιουβέντς με τα πόδια, ο νεαρός επιθετικός του “Δικεφάλου του Βορρά”, πλάσαρε από κοντά για το 1-1 στο ματς.

Το γκολ “πάγωσε” το γήπεδο, αλλά η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να σκοράρει και δεύτερη φορά. Στο 76′ και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Οσιμέν έστρωσε υπέροχα την μπάλα στον Ακγκούν και αυτός “κεραυνοβόλησε” από κοντά για το 2-1 στην αναμέτρηση.

Το δεύτερο γκολ των Τούρκων έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση, αφού οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να μην έχουν δυνάμεις στη συνέχεια και πέραν ενός καλού σουτ του Ότο που απέκρουσε ο Γκιουβέντς, δεν μπόρεσαν να “πιέσουν” για την ισοφάριση. Η Γαλατάσαραϊ ήταν μάλιστα αυτή που έφθασε και σε ένα τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Ικάρντι να σκοράρει με ωραίο σουτ στην κίνηση στο 90+5′. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε έτσι με ήττα της League Phase του Europa League, αλλά έδειξε ικανός να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στη διοργάνωση.