MENU
weather-icon 28 oC
Αναζήτηση:

Καβάλα – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Νίκη και πρόκριση στην παράταση για τους Αρκάδες στο Κύπελλο Ελλάδας

Ο Αστέρας Τρίπολης χρειάστηκε και την παράταση για να βρει ένα γκολ, αλλά έστω κι έτσι έφθασε στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Καβάλας και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση στο Κύπελλο Ελλάδας.

Παρότι είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε τις ευκαιρίες για γκολ, ο Αστέρας Τρίπολης δεν κατάφερε να σκοράρει στην κανονική διάρκεια του αγώνα με την Καβάλα για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Τζίμας πέρασε όμως στο ματς ως αλλαγή και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στην παράταση, χαρίζοντας στους Αρκάδες το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με υπηρεσιακό προπονητή, μετά την αποχώρηση του Κλοντ Μακελελέ, η ομάδα της Τρίπολης είχε χαμένο πέναλτι με τον Κρεσπί και αρκετές καλές στιγμές με Μακέντα και Καλτσά, πριν… λυτρωθεί από τον Τζίμα στο 115′.

Η Καβάλα από την πλευρά της, είχε σε φοβερή κατάσταση τον τερματοφύλακα Αστρά, αλλά και μία τεράστια χαμένη ευκαιρία στην αντεπίθεση για να “κλέψει” το ματς. Οι Αρκάδες έγιναν έτσι, η 16η και τελευταία ομάδα στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει πλέον τη Ζάκυνθο για μία θέση στα προημιτελικά.

Πηγή: newsit.gr