weather-icon 22 oC
Αναζήτηση:

Μπόρατς Μπάνια Λούκα – Παναθηναϊκός 1-1: Ξεκίνημα με γκέλα στο Europa Conference League

Προηγήθηκαν αλλά δεν νίκησαν οι «πράσινοι».

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Μπακασέτα στο ματς με τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα για την 1η αγωνιστική της League Phase του Europa Conference League, στο δεύτερο ημίχρονο όμως δέχθηκε την ισοφάριση και έμεινε στο 1-1.

Το ιδανικό για τους «πράσινους» ήταν το να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θεωρητικά θα απλοποιούσε τα πράγματα για τη συνέχεια του παιχνιδιού και αυτό το γκολ όντως το πέτυχαν, στο 11′, με τον Μλαντένοβιτς να κάνει το γύρισμα από αριστερά έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και τον Μπακασέτα να εκτελεί αμέσως για το 0-1.

Και όντως τα πράγματα θα μπορούσαν να απλοποιηθούν πολύ και μάλιστα άμεσα, αφού στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο είχε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ με το τετ α τετ του Σπόραρ, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σισκόφσκι.

Το παιχνίδι, επομένως, παρέμεινε στο 0-1, με τον Παναθηναϊκό να έχει υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας, να βγαίνει μπροστά και από τις δύο πλευρές και γενικά να ελέγχει πλήρως την κατάσταση, απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική.

Η Μπόρατς πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά το 20λεπτο και δοκίμασε αρκετά σουτ, χωρίς κανένα εξ αυτών να ανησυχήσει τον Ντραγκόφσκι, ο οποίος δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια επέμβαση στο πρώτο ημίχρονο. Λίγο πριν το τέλος του οποίου, εν τω μεταξύ, οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Βούκσεβιτς σε σουτ του Μαξίμοβιτς αλλά για τον διαιτητή δεν υπήρχε παράβαση.

Η ομάδα του Αλόνσο έπρεπε να μπει στο β’ μέρος με στόχο το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη, αυτό όμως το πέτυχαν οι γηπεδούχοι… Στο 50′ ο Ερέρα εκτέλεσε φάουλ και ο Ντεσπότοβιτς με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι για το 1-1.

Αμέσως μετά μάλιστα, στο 52′, οι Βόσνιοι πήγαν και για την… ανατροπή με το σουτ του Ερέρα αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε και παραχώρησε κόρνερ. Γενικά σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού η Μπόρατς πίεζε αρκετά κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ, χωρίς όμως να κερδίσει κάτι από αυτά.

Όσο για τους πράσινους, είχαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν ξανά προβάδισμα στο 62′ με το σουτ του αμαρκάριστου Σπόραρ εντός περιοχής, μετά τη συνεργασία των Μπακασέτα και Τζούρισιτς, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Αλόνσο άρχισε τις αλλαγές στα επόμενα λεπτά ρίχνοντας στο ματς Ουνάι, Ιωαννίδη, Τετέ και ο τελευταίος ήταν αυτός που άγγιξε το 1-2 στο 72′ με το σουτ που κατέληξε στο δοκάρι. Ο Παναθηναϊκός είχε ανέβει και πίεζε, πλέον, για το 2ο γκολ που θα του έδινε και τη νίκη αλλά δεν το πέτυχε ποτέ, αφού η κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 94′ έφυγε ελάχιστα άουτ, μετά τη σέντρα του Ουνάι, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με ισοπαλία τις υποχρεώσεις του στο Europa Conference League.

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Μάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Βούκσεβιτς (67′ Κβρζιτς), Μέιερς, Καρολίνα, Ερέρα, Σκόρουπ (67′ Νικόλοφ), Όγκρινετς, Κουλάσιν, Σάβιτς (88′ Τσάβιτς), Σρέτσκοβιτς (77′ Χρέλια), Ντεσπότοβιτς (88′ Μάρτσετιτς).

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Ίνγκασον, Κώτσιρας, Μαξίμοβιτς (78′ Αράο), Τσέριν (65′ Τετέ) , Μπακασέτας (78′ Μαντσίνι), Τζούρισιτς, Πελίστρι (65′ Ουνάι), Σπόραρ (69′ Ιωαννίδης).

Πηγή: newsbeast.gr