weather-icon 17 oC
Αναζήτηση:

Ο Άρης «γκρέμισε» από την κορυφή τον Ολυμπιακό

Ήττα των «ερυθρολεύκων» με 2-1…

Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα της Stoiximan Super League, καθώς ηττήθηκε από τον Άρη εκτός έδρας με 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ και στη συνέχεια της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Μόλις στο 3′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ντιαντί έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έδωσε την μπάλα στον Μανού Γκαρθία ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση και σημείωσε το 1-0. Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε αρκετά λεπτά για να φτάσει στην πρώτη του επίθεση. Στο 19′ είχε δύο φάσεις συνεχόμενες, αρχικά σε σέντρα του Έσε ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Κούεστα, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Βέλντε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο τερματοφύλακας του Άρη αντέδρασε και πάλι σωστά. Δύο λεπτά μετά ο Τσικίνιο απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο Άρης στο 31′ λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά το πλασέ του Μόνσου σε κενή εστία έδιωξε ο Ορτέγκα, ενώ στο 36′ ο Τσικίνιο και πάλι με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία των γηπεδούχων. Το 2-0 έγινε στο 41′, με τον Μανού Γκαρθία να σεντράρει από τα δεξιά και ο Μορόν στην κίνηση έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με δύο αλλαγές, καθώς πέρασαν στο παιχνίδι οι Ολιβέιρα, Γουίλιαν και προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός. Ο Άρης όμως είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 65′ ο Κάρμο έκανε το λάθος στο χώρο του κέντρου, ο Μανού Γκαρθία βγήκε στην αντεπίθεση δίνοντας στον Μορόν το πλασέ του οποίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 70′ είχαν καλή στιγμή με το πλασέ του Ελ Κααμπί μέσα από την περιοχή και την μπάλα να κοντράρει στον Μπράμπετς και να καταλήγει σε κόρνερ δίπλα από την αντίπαλη εστία. Δύο λεπτά αργότερα νέα καλή φάση για τον Ολυμπιακό από εκτέλεση φάουλ, αυτήν τη φορά από τον Ολιβέιρα, χωρίς όμως ξανά τον επιθυμητό στόχο. Ο Άρης στο 84′ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι Πειραιώτες ήταν προωθημένοι και σε αντεπίθεσή του είχε τετ α τετ του Μορόν από τα δεξιά, το πλασέ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Τζολάκης.

Το τελικό 2-1 στον αγώνα, διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Όταν ο Ροντινέι έκανε την ασίστ για τον Ελ Κααμπί, ο οποίος βγήκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε και η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον το επόμενο ματς του Ολυμπιακού είναι για το UEFA Europa League, την προσεχή Πέμπτη κόντρα στη Λιόν, εκτός έδρας.

Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μάγιο, Μόνσου, Σιφουέντες (90+2′ Ζιλ Ζαν), Σίστο, Μανού Γκαρσία (75′ Νταρίντα), Ντιαντί (76′ Σαβέριο), Μορόν (86′ Σαμόρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ντόη (77′ Μπιανκόν), Ροντινέι, Γκαρθία (46′ Ολιβέιρα), Έσε, Τσικίνιο (69′ Γιάρεμτσουκ), Μαρτίνς (77′ Κοστίνια), Βέλντε (46′ Γουίλιαν), Ελ Κααμπί.

*Στο άλλο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της 1ης ημέρας Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.