MENU
weather-icon 19 oC
Αναζήτηση:

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Ισοπαλία χωρίς κερδισμένο στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην ισοπαλία με 0-0 κόντρα στον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Super League, με τις δύο ομάδες να χάνουν δύο ακόμη βαθμούς στη φετινή σεζόν.

Σε ένα ματς με λίγες καλές στιγμές, ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός “σπατάλησαν” τις ευκαιρίες τους για γκολ και έμειναν στο ισόπαλο αποτέλεσμα, το οποίο και τους φέρνει αμφότερους πίσω από ΠΑΟΚ στη βαθμολογία. Οι Πειραιώτες είναι πλέον ισόβαθμοι με την ΑΕΚ και τον Άρη, ενώ οι “πράσινοι” παρέμειναν στο -7 από την κορυφή της Super League.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τη βοήθεια του κατάμεστου ΟΑΚΑ προσπάθησε να “πιέσει” τον Ολυμπιακό. Είχε έτσι δύο καλές στιγμές στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, με τον Τζούρισιτς να σουτάρει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια και τον Ίνγκασον να αστοχεί με κεφαλιά από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ο Ολυμπιακός έφθασε όμως πιο κοντά στο γκολ, από ένα λάθος του Λοντίγκιν. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έδιωξε άσχημα την μπάλα και ο Ελ Κααμπί τον πέρασε και πλάσαρε προ κενής εστίας, αλλά ο Ίνγκασον πρόλαβε και έκοψε την μπάλα, αποτρέποντας το προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός έχασε στη συνέχεια και τον Φώτη Ιωαννίδη με τραυματισμό, αλλά ο Αντράζ Σπόραρ που πέρασε στη θέση του, λίγο έλειψε να σκοράρει κατευθείαν. Ο Σλοβένος είχε δύο τελικές σε μία φάση, αλλά σε αμφότερες νικήθηκε από τον Τζολάκη, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και ήταν πιο επικίνδυνος από τον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες πλησίασαν έτσι σε ένα γκολ με κεφαλιά του Ελ Κααμπί, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Λοντίγκιν.

Ο ίδιος παίκτης δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή να βάλει την προβολή στο 70′, μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα του “τριφυλλιού” σε σουτ του Μουζακίτη, με τον Κωστούλα να αστοχεί επίσης στην εξέλιξη της φάσης.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε από την πλευρά του, μία καλή στιγμή’ με τον Ουναΐ, που πέρασε στο ματς ως αλλαγή και έδωσε μία μικρή ώθηση στους “πράσινους”. Η φοβερή ενέργειά του στο 76′ όμως, κατέληξε σε μία σέντρα σουτ που δεν βρήκε ούτε την εστία, ούτε τον αμαρκάριστο Τετέ στο δεύτερο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία τελευταία φάση με τον Μασούρα στις καθυστερήσεις, αλλά ο Λοντίγκιν ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν στο ντέρμπι. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έμειναν έτσι στο 0-0, το οποίο δεν ευνοεί ουσιαστικά καμία από τις δύο ομάδες, στη “μάχη” για την κορυφή της Super League, με τους Πειραιώτες να μένουν πιο κοντά, αλλά να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν στην πρώτη θέση.

Οι συνθέσεις στο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Μπάλντοκ (75’ Κότσιρας), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (65’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (75’ Ουναΐ), Τζούρισιτς (65’ Πελίστρι), Ιωαννίδης (44’ Σπόραρ)

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Κοστίνια (62’ Γκαρθία), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης (86’ Μασούρας), Ροντινέι, Ολιβέιρα (46’ Κωστούλας), Ζέλσον (62’ Βέλντε), Ελ Κααμπί