MENU
weather-icon 15 oC
Αναζήτηση:

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 1-2: Άλωσαν την Τούμπα οι Κρητικοί με σπουδαία ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ για να ανέβει μόνος 1ος στη Super League, ωστόσο οι Κρητικοί είχαν άλλα σχέδια, με την ψυχωμένη ομάδα του Ράσταβατς να παίρνει μια σπουδαία νίκη με σκορ 2-1, γκρεμίζοντας τους Θεσσαλονικείς από την κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ με τις πολλές αλλαγές στην αρχική του 11αδα παρουσιάστηκε λίγο μπερδεμένος και ασύνδετος στο γήπεδο, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να βλέπει το παιχνίδι από τα επίσημα της Τούμπας, λόγω της τιμωρίας που του έχει επιβληθεί.

Ο ΟΦΗ για 30΄λεπτά αγώνα ήταν αρκετά καλός, με τους Κρητικούς να αμύνονται σωστά στο γήπεδο, μην αφήνοντας τον ΠΑΟΚ να κάνει κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία της ομάδας.

Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ για να λύσει τον γόρδιο δεσμό με τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Βούλγαρος εξτρεμ στο 35΄εκτέλεσε αριστουργηματικά ένα φάουλ, με τη μπάλα να παίρνει τρομερά φάλτσα και να καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Χρηστογεώργου.

Με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ και μάλιστα εάν οι επιθετικοί των «ασπρόμαυρων» ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι στην τελική πάσα, θα είχαν σκοράρει και άλλο γκολ πριν το φινάλε των πρώτων 45 λεπτών.

Στην επανάληψη o ΠΑΟΚ σκόραρε στο 51΄με τον Τισουντάλι ωστόσο να είναι σε θέση οφσάιντ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το γκολ να μη μετρήσει ποτέ.

Οι παίκτες των «ασπρόμαυρων» είχαν λιγοστές ευκαιρίες για να σκοράρουν και 2ο γκολ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.

Αντ΄αυτού ο ΟΦΗ ήταν αυτός που σκόραρε. Στο 77΄ο Σαλσέδο μετά από εξαιρετική προσπάθεια έσωσε μια πάσα πάρε βάλε στον Ταξιάρχη Φούντα, με τον Έλληνα επιθετικό να ισοφαρίζει σε 1-1.

Δυο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 79΄ο Σαλσέδο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κοτάρσκι, ο οποίος δεν έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, σε μακρινό σουτ του Σενγκέλια, με τον επιθετικό των Κρητικών να σκοράρει για την σπουδαία ανατροπή των φιλοξενούμενων.

Με το υπέρ του 2-1 ο ΟΦΗ έβγαλε φτερά στα πόδια, με τους ποδοσφαιριστές του Ράσταβατς να αμύνονται εξαιρετικά, κρατώντας το προβάδισμα.

Με αυτή του την νίκη ο ΟΦΗ ανέβηκε στους 14 πόντους και την 6η θέση. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ που είδε την ΑΕΚ, τον Ολυμπιακό και τον Άρη να χάνουν βαθμούς, παρέμεινε στην 2ος, στο -1 από τον πρωτοπόρο και κερδισμένο της αγωνιστικής Άρη.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ (80′ Μπάμπα), Σβαμπ (76′ Καμαρά), Οζντόεφ, Μουργκ, Ντεσπόντοφ (76′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (67′ Τάισον), Τισουντάλι (67′ Μπράντον)

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (63′ Γκονζάλες), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπαΐνοβιτς (63′ Μπάκιτς), Καραχάλιος, Φούντας (87′ Νέιρα), Αποστολάκης (63′ Ριέρα), Σενγκέλια, Γιουνγκ (74′ Σαλσίδο).