weather-icon 18 oC
Αναζήτηση:

Λαμία – Πανσερραϊκός 1-2: Ήταν στραβό το κλίμα το αποτελείωσε η διαιτησία

«Εγκλήματα» από Τσέτσιλα και Σιδηρόπουλο διαμόρφωσαν το σε βάρος αποτέλεσμα για τη Φθιωτική ομάδα, ωστόσο δείχνει και τα δικά της αγωνιστικά προβλήματα…

Έχοντας να αντιμετωπίσει την εχθρική διαιτησία του Τσέτσιλα, η έτσι κι αλλιώς μέτρια στα τελευταία παιχνίδια Λαμία, γεύτηκε μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα αυτή τη φορά εντός έδρας από τον Πανσερραϊκό με σκορ 1-2, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Η Λαμία που έβγαλε καθαρό γκολ στο 9’ που ακυρώθηκε από τον κάκιστο διαιτητή Τσέτσιλα ο οποίος είχε κάνει αισθητή την παρουσία του και στο ματς Κυπέλλου με την Κηφισιά. Και έτσι αντί να γίνει το 1-0 ήρθε μία ακόμη άδικη απόφαση των διαιτητών για να μείνει η Λαμία με 10 παίκτες από εφεύρεση – κόκκινη του VAR Σιδηρόπουλου πάνω στον Βλαχομήτρο! Απολύτως δικαιολογημένη και σαφέστατη η διαμαρτυρία στο ημίχρονο της ΠΑΕ (δείτε ΕΔΩ).

Και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και ένα εκπληκτικό γκολ του Δεληγιαννίδη για να βάλει οδηγό την ομάδα των Σερρών.

Η Λαμία προσπάθησε, έδειξε πιο ομάδα από τον Πανσερραϊκό που απλά διαχειριζόταν το σκορ, όμως δεν τα κατάφερε γιατί ακόμη και όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο (αποβολή Περούτσι), δεν είχε τις λύσεις ούτε στο κέντρο ούτε πολύ περισσότερο στην επίθεση.

Το αρχικό σχήμα

Με μοναδική αλλαγή ουσιαστικά αυτή του Ενρίκεζ στη θέση του Σάντμπεργκ, ο Μαρίνος Σατστιάς παράταξε ένα επιθετικό σχήμα με τριάδα στα στόπερ (Αντράντε, Γιαννούτσος, Κορνέζος), στα πλάγια Ρίνγκ και Ραντόνια, στο κέντρο Μέκιτς και Νούνιες και μπροστά από τα άκρα Φουρτάδο και Ενρίκεζ και σέντερ φορ τον Βλαχομήτρο.

Η Λαμία ξεκίνησε πολύ καλά και στο πρώτο 10λεπτο είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Όπως και στο ματς του Κυπέλλου με την Κηφισιά όμως, ο Τσέτσιλας – που βρέθηκε «ξαφνικά στο ΔΑΚΛ - έκανε αισθητή την παρουσία του σε βάρος της Λαμίας, με ανύπαρκτο φάουλ που σφύριξε σε βάρος του Αντράντε πάνω στον τερματοφύλακα των Σερρών που έχασε την μπάλα στρώνοντάς την στον Φουρτάδο ο οποίος σκόραρε. Διπλό το λάθος για τον διαιτητή από την Καστοριά, καθώς θα έπρεπε τουλάχιστον να περιμένει την κατάληξη ώστε να ελεγχθεί στο VAR.

Αυτή η φάση έμελλε να αποδιοργανώσει τους γηπεδούχους που άρχισαν τα λάθη στη μεσαία γραμμή. Στο 13’ μάλιστα ο Πανσερραϊκός θα είχε ανοίξει το σκορ αν ο Μπετανκόρ δεν είχε βρεθεί χιλιοστά μπροστά από την άμυνα της Λαμίας και να σκοράρει από θέση οφσάιντ.

Ωστόσο ο Var Σιδηρόπουλος, ανακάλυψε στο 23’ κόκκινη κάρτα στον Βλαχομήτρο, σε ένα ακούμπημα του επιθετικού της Λαμίας στον Χαντάκια, ο οποίος από κει που «σφάδαζε» συνέχισε κανονικά το παιχνίδι από τη στιγμή που άλλαξε το χρώμα της κάρτας σε βάρος των γηπεδούχων.

Όπως φαίνεται και στο βίντεο ο επιθετικός της Λαμίας πήγαινε να υποδεχτεί την μπάλα αλλά μεσολάβησε το πόδι του αμυντικού, που με το θέατρο που έκανε παρέσυρε τους διαιτητές!

Η ουσία ήταν ότι για πάνω από 70 λεπτά η Λαμία θα υποχρεωνόταν να παίξει με παίκτη λιγότερο και το σύστημα να γυρίσει σε 3-5-1 με τον Ενρίκεζ στην κορυφή.

Η Λαμία ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη ευκαιρία μετά τη διακοπή με σουτ του Φουρτάδο στο 28’ που μπλόκαρε ο Γκουγκεσασβίλι.

Ο Πανσερραϊκός ωστόσο ευτύχησε να προηγηθεί στο 36’ από ένα ασύλληπτο σουτ του Δεληγιαννίδη που «ζωγράφισε» τον Κόστιτς από τα 35 μέτρα, αφού τον άφησε η «κεφαλή» της άμυνας να ζυγίσει καλά το πόδι του.

Πάντως παρά την αριθμητική υπεροχή του Πανσερραϊκού σε αυτό το πρώτο 45λεπτο η Λαμία ήταν πιο ομάδα και αν δεν υπήρχε το καταπληκτικό γκολ του Δεληγιαννίδη, οι φιλοξενούμενοι δε θα είχαν τελική εντός εστίας (πλην του γκολ οφσάιντ που ήταν και η μοναδική οργανωμένη επίθεσή τους).

Η επανάληψη

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν με αλλαγή στην επανάληψη με το Λιάσο να παίρνει τη θέση του «κιτρινισμένου» Στάικου. Ωστόσο την «πάτησε» στο 57’ ο άλλος αμυντικός χαφ ο Περούτσι που κλώτσησε στη φάση τον Ενρίκεζ έχοντας επίσης κίτρινη κάρτα.

Η δεύτερη κάρτα που πήρε δικαιολογημένα ο Περούτσι έφερε και πάλι τις δύο ομάδες σε αριθμητική ισορροπία.

Γενικά οι φιλοξενούμενο έδειξαν διάθεση να κρατήσουν το 0-1 χωρίς να πιέζουν και εκτός από τις πασούλες στην περιοχή τους, βασικό τους μέλημα ήταν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή του Γκουγκεσασβίλι τους Λαμιώτες.

Στο 62’ ο Αντράντε πήγε να μιμηθεί τον Δεληγιαννίδη και από την ίδια περίπου θέση προσπάθησε να σκοράρει αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Κόντρα στη ροή και την ψυχολογία του αγώνα, ο Πανσερραϊκός έφτασε σε δεύτερο τέρμα, Ο Φαρές έφυγε από αριστερά και έβγαλε με τη μία τη σέντρα ακριβείας στον επερχόμενο Μπετανκόρ που πλάσαρε άνετα τον Κόστιτς για το 0-2.

Ο Σατσιάς έκανε αμέσως τις τρεις αλλαγές που ετοίμαζε πριν το γκολ του Μπετανκόρ, σε αντίθεση με τον Φεράντο που είχε ήδη περάσει στο παιχνίδι Καρασαλίδη και Ζελέν.

Έτσι μπήκαν Δοϊρανλής, Γκουιντό και Μπίκοφ στις θέσεις των Γιαννούτσου, Μέκιτς και Ενρίκεζ στο 65’ και δύο λεπτά αργότερα ο Ρινγκ μείωσε σε 1-2. Ήταν η πάσα του Γκουιντό και το σουτ του Σουηδού που κόντραρε στον Ντάβιντσον. Η μπάλα άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον πορτιέρο του Πανσερραϊκού που είδε την μπάλα στα δίχτυα του. Πρώτο γκολ της Λαμίας μπροστά στον κόσμο της.

Τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να γίνει το ίδιο από τη δεξιά πλευρά σε σουτ του Μπίκοφ που έφυγε λίγο άουτ.

Με δύο επιθετικούς πλέον η Λαμία φαινόταν πιο επικίνδυνη απέναντι στον Πανσερραϊκό, ωστόσο άφηνε οπωσδήποτε κενά στα μετόπισθεν. Έτσι σε μια αντεπίθεση στο 81’ ο Μπετανκόρ ανάγκασε τον Κόστιτς σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 84’ ο Σατσιάς έβαλε και τρίτο επιθετικό τον Σιμόνι στη θέση του Ραντόνια. Δεξιά πήγε ο Ρινγκ και στη θέση του Νούνιες πέρασε ο Σαραμαντάς για να καλύψει το αριστερό άκρο.

Το παιχνίδι έγινε Ρωσική ρουλέτα με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ εναγωνίως ρισκάροντας στα μετόπισθεν. Στο 88’ μάλιστα ο Μπετανκόρ πήγε να βάλει το γκολ της αγωνιστικής με πλασέ από το κέντρο που μπλόκαρε όμως εύκολα ο Κόστιτς γυρίζοντας στη γραμμή του.

Ο Τσέτσιλας επιβεβαίωσε την εχθρική του διαιτησία δείχνοντας μόλις 5 λεπτά καθυστερήσεων και ενώ ο Χαντάκιας ήταν από το 88’ στο έδαφος διακόπτοντας το παιχνίδι.

Τελευταία φάση στο 96’ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει μπροστά στα πόδια των επιθετικών της Λαμίας από τη σέντρα του Φουρτάδο.

*Παρών στο γήπεδο ο Στεφάν Λανουά, είδαμε ότι σημείωσε το ανύπαρκτο φάουλ που σφύριξε ο Τσέτσιλας στη φάση που σκόραρε η Λαμία στο 9’.

* 50 περίπου φίλοι των «Λιονταριών βρέθηκαν τη Δευτέρα το βράδυ στο «Αθανάσιος Διάκος».

*Τον αγώνα παρακολούθησε και ένας πρώην παίχτης του ΠΑΣ Λαμία, ο Μιχάλης Φράγκος, που τώρα αγωνίζεται με την ομάδα του Αστέρα Σταυρού!

Λαμία (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Αντράντε, Νούνιες (84’ Σιμόνι), Μέκιτς (65’ Γκουιντό), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος, Ρίνγκ, Ενρίκεζ (65’ Μπίκοφ), Ραντόνια (84’ Σαραμαντάς), Κορνέζος, Γιαννούτσος (65’ Δοϊρανλής)

Στον πάγκο ήταν και οι Σουρδής, Γκοτζαμανίδης, Σάντμπεργκ, Σιόβας

Πανσερραϊκός (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ (60’ Καρασαλίδης), Ντάβιντσον, Φαρές, Στάικος (46’ Λιάσος), Περούτσι, Χαντακιάς, Χατζηστραβός (60’ Ζελέν), Τομάς (75’ Ντέλετιτς), Μπετανκόρ