weather-icon 17 oC
Αναζήτηση:

Αναγνώστου και Φρυγανιώτη πρώτευσαν με ρεκόρ στα 5 χλμ του 7ου Ξενοδάμειου Ημιμαραθωνίου

Μαλλιόγλου και Ντίνα στην 1η θέση των 21 χιλιομέτρων…

Με σύμμαχο τον καλό καιρό, την πανέμορφη παραλιακή διαδρομή, την άρτια διοργάνωση και πάρα πολλούς φιλάθλους στη διαδρομή, οι δρομείς έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και πραγματοποίησαν εξαιρετικές επιδόσεις

δίνοντας την δική τους νότα στην όμορφη και φιλόξενη Αντίκυρα της Βοιωτίας όπου ολοκληρώθηκε ο φετινός 7ος Ξενοδάμειος Ημιμαραθώνιος και οι παράλληλοι αγώνες την Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024.

Ο αγώνας που χαρακτηρίζεται ως ο αγαπημένος προορισμός των πρωταθλητών, επιβεβαίωσε τη φήμη του και φέτος αφού ήταν αρκετοί που προτίμησαν τον αγώνα, τίμησαν με την παρουσία τους την διοργάνωση και αποζημίωσαν με την αγωνιστική τους παρουσία το χειροκρότημα των φιλάθλων.

Ρεκόρ ο Μάριος Αναγνώστου

Ο πρωταθλητής και μέλος της Εθνικής Ομάδας Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) πιστός στο ραντεβού του στον αγώνα της Αντίκυρας για μια ακόμη χρονιά, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον αγώνα των 5χλμ. Πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε σε 15:37 συντρίβοντας το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε ο Θάνος Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας) με 16.26 από τις 20/10/2019.

Την τριάδα στα 5χλμ ανδρών έκλεισαν στη δεύτερη θέση ο Θανάσης Κοτσώνας (ΓΑΣ Λιβαδειάς) που τερμάτισε στη δεύτερη θέση με επίδοση 17:00 και ο Γιώργος Μαθιόπουλος (ΓΣ Γλυφάδας) τρίτος με χρόνο 17Q29 .

Στην ίδια απόσταση των 5χλμ αλλά στην κατηγορία γυναικών, η Μαργαρίτα Φρυγανιώτη (Αναγέννηση Λαμίας) πέτυχε νταμπλ στις νίκες και μετά την περσινή της κατέκτησε και φέτος την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 22:24. Δύο αθλήτριες του οικοδεσπότη Συλλόγου (Ξενόδαμος Αντίκυρας) έκλεισαν την τριάδα των μεταλλίων. Δεύτερη ήταν η Ιωάννα Σκληβανιώτη με 23:20 και στην τρίτη θέση η Αμαλία-Ζωή Λύτρα τερματίζοντας το χρονόμετρο στα 23:26.

Άλλη μια πρωτιά για τον Μαλλιόγλου

Ο πρωταθλητής των μεγάλων αποστάσεων Βαγγέλης Μαλλιόγλου και αθλητής του διοργανωτή Συλλόγου (Ξενόδαμος  Αντίκυρας) ήταν για μια ακόμη χρονιά νικητής στον Ημιμαραθώνιο με την δεύτερη καλύτερη επίδοση του αγώνα και τερμάτισε σε 1:16.16. Το ρεκόρ αγώνα κατέχει ο ίδιος με 1:15.13.

Στη δεύτερη θέση ο Γιάννης Ράπτης (Αντίκυρα) με επίδοση 1:25.43 και τρίτος ο Γιάννης Καρνασόπουλος (Ξενόδαμος) με 1:28.05.

Στις γυναίκες η Μαργαρίτα Ντίνα (Νεάπολη Θεσ/νίκης) ήταν η νικήτρια και τέταρτη στη γενική κατάταξη τερματίζοντας σε 1:30.27 μακριά από το ρεκόρ αγώνα της συναθλήτριάς της Αθανασίας Κοκκόρου (Νεάπολη Θεσ/νίκης) με 1:22.58.

Στις δυο επόμενες θέσεις οι περσινές νικήτριες αντάλλαξαν θέση…  Την δεύτερη θέση (3η το 2023) κατέκτησε η Κλεοπάτρα Φραγκοπούλου (Πανελλήνιος) 1:40.58 και τρίτη (2η το 2023) η Γεωργία Κανουτά (Ιτέα) 1:44.38.

Πατήστε ΕΔΩ για τα αποτελέσματα.

Οι μαθητικοί αγώνες

Εκτός από τον Ημιμαραθώνιο (21, 097,5μ) και τα 5χλμ ο “Ξενοδάμειος Δρόμος” περιλάμβανε και αγώνες μαθητών Γυμνασίων (1,2χλμ) και Δημοτικών Σχολείων (8οομ) θέλοντας με τον τρόπο αυτό να διαδώσει τα οφέλη της άθλησης αλλά και να μυήσει στην αθλητική παιδεία τους μαθητές δίνοντάς τους την πιο αποτελεσματική διέξοδο στην καθημερινότητα.

Στα 1,2χλμ Γυμνασίων, νικητής ήταν ο Δημήτρης Κυριαζής που τερμάτισε σε 3:44, δεύτερος ο Ζήσης Σιατήρας (ΑΨΛ Μεδεών) 3:50 και τρίτος ο Όργκε Λεσάι 4:02.

Στις μαθήτριες Γυμνασίων την πρώτη θέση κατάκτησε η Μαρία Λαζαράκη (Ξενόδαμος) με χρόνο 4:26 και 6η στη γενική κατάταξη, δεύτερη η Άρτεμις Σπάρου 4:38 και τρίτη η Ραφαέλα Καραβαγγέλη (ΓΑΣ Λιβαδειάς) 4:55.

Στον αγώνα των Δημοτικών σχολείων δεν υπήρξε χρονομέτρηση αφού αξία και σημασία έχει η συμμετοχή και η ευγενική άμιλλα σε αυτές τις τρυφερές ηλικίες. Μαθητές αλλά και συνοδοί, γονείς και περιπατητές κάθε ηλικίας πήραν μέρος στη διαδρομή των 800μ και χάρηκαν την πόλη τους, τρέχοντας και βαδίζοντας στους άδειους από αυτοκίνητα δρόμους όπως είχαν φροντίσει οι διοργανωτές σε συνεργασία με το ΑΤ Διστόμου-Αράχωβας-Αντίκυρας.

Αφετηρία και τερματισμός όλων των διαδρομών ήταν στην πλατεία ΕΛΑΝ (μπροστά στο δημοτικό σχολείο της Αντίκυρας).