weather-icon 23 oC
Αναζήτηση:

Άρης - Λαμία 2-0: Την "καθάρισε" ο Μορόν σε ένα ημίχρονο

Πολύ μέτρια εμφάνιση της Λαμίας στο ντεμπούτο του Βόκολου στον πάγκο της Φθιωτικής ομάδας.

Ερχόμενος με κεκτημένη ταχύτητα από τις μεγάλες νίκες με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ ο Άρης "σκούπισε' από το πρώτο μέρος τη Λαμία επικρατώντας με 2-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή το Μορόν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Ισπανός που αποδεικνύεται δήμιος για τη Φθιωτική ομάδα, πέτυχε δύο γκολ, όπως και στο περσινό παιχνίδι, έφτασε τα έξι κόντρα στη Λαμία και τα έξι στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την άλλη η Λαμία με το Λεωνίδα Βόκολο για πρώτη φορά φέτος στον πάγκο, πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα. Βέβαια ήταν και η πολύ καλή εμφάνιση του Άρη ειδικά στα πρώτα 25 λεπτά, διάστημα που πέτυχε το ένα από τα δύο γκολ του (το άλλο λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου), που υποχρέωσε τη Λαμία σε παθητικό ρόλο, όμως και οι επιλογές του τεχνικού δεν τον δικαίωσαν.

Στην επανάληψη διορθώθηκαν κάπως τα πράγματα ειδικά με την είσοδο του Μέκιτς, αλλά η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ήδη στα δύο γκολ και η όρεξη επίσης διαφορετική.  Ο Άρης που ξεκίνησε σε ένα ακόμη παιχνίδι με 11 ξένους.

Το σύστημα

Με σύστημα 3-4-3 δηλώθηκε ότι θα ξεκινήσει η Λαμία, 5-4-1 βρέθηκε να παίζει ακόμη και μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκε στο 4ο λεπτό.

Ο Βόκολος επενέβη μόνο για την αναπλήρωση των τιμωρημένων Βλαχομήτρου και Φουρτάδο χωρίς να αλλάξει τίποτε άλλο στο αρχικό σχήμα.

Τερματοφύλακας ο Κόστιτς, στην τριάδα της άμυνας, Γιαννούτσος, Κορνέζος και Αντράντε, αλλά και τους Σαραμαντά και Ραντόνια. Στο κέντρο Νούνιες και Μπίκοβ και πιο δίπλα Δοϊρανλή και Ρίνγκ, με το Σουηδό να διατηρεί τη θέση του στο αρχικό σχήμα αν και δεν ξεκίνησε ως μπακ και μοναδικό προωθημένο ουσιαστικά τον Γκουίντο.

Για 25 λεπτά η Λαμία ήταν ανύπαρκτη στο γήπεδο, ακόμη και μετά το γρήγορο 1-0 από τον Άρη στο 4’. Ένα φάουλ από δεξιά από το δημιουργό Μόντσου, πέταγμα στο 1ο δοκάρι του «εκτελεστή» Μορόν και κεφαλιά - γκολ.

Σαν το παιχνίδι να ήταν στο 0-0 ο Άρης εξακολούθησε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και ποσοστό κατοχής άνω του 65% και γρήγορα στο 8’ είχε μια τεράστια ευκαιρία με τον Ντιαντί να χάνει τη μονομαχία στο τετ α τετ με τον Κόστις, ύστερα από μαγική κάθετη πάσα του Μάνου Γκαρθία.

Ο Ντιαντί που είχε ένα ακόμη καλό σουτ στο 17’ που μπλόκαρε ο Κόστιτς, όμως όλα τα λεφτά ήταν η μπαλιά ακριβείας 40 μέτρων του Μόντσου.

Πρώτη τελική και μεγάλη ευκαιρία της Λαμίας με συμπληρωμένα τα 24 λεπτά από τον Γκουιντό που σούταρε από πολύ καλή θέση άουτ εκμεταλλευόμενος τη λάθος απόκρουση της άμυνας σε σέντρα του Ραντόνια.

Ο Άρης πάντως εξακολουθούσε να είναι το απόλυτο αφεντικό και να μην αφήνει τη Λαμία να αλλάξει ούτε δεύτερη πάσα και στο 31’ νέα ευκαιρία με το Σιφουέντες που σούταρε άουτ ύστερα από πάσα του Σίστο.

Ένα εύκολο φάουλ του Μπίκοφ που έφτασε στα χέρια του Κουέστα στο 38’ καταγράφετε ως τελική κυρίως γιατί σημειώθηκε σε ένα διάστημα που είδαμε τη Λαμία να κρατά περισσότερο από δύο λεπτά την μπάλα στην κατοχή της και να δημιουργεί προϋποθέσεις οργανωμένης επίθεσης.

Ουσιαστικά πρώτη ολοκληρωμένη και οργανωμένη επίθεση για τη Λαμία ήταν στο 41’. Μπαλιά του Δοϊρανλή, στον Ρίνγκ που βγήκε ως κρυφός φορ, γύρισμα στον Γκουίντο και δυνατό σουτ του τελευταίου άουτ.

Και ενώ ο Άρης έδειχνε να έχει σβήσει τις μηχανές ήρθε στο 43’ η κλάση του Μορόν για το 2-0. Μία επαφή πολλά μέτρα έξω από την περιοχή και ξερό σουτ μην αφήνοντας κανέναν περιθώριο στον Κόστιτς. Η φάση εξετάστηκε και δεν ακυρώθηκε για χιλιοστά, θα ήταν όμως άδικο καθώς σε καμία περίπτωση δεν είχε πάρει πλεονέκτημα απέναντι στην άμυνα της Λαμίας που έψαχνε να οργανωθεί και ποιος θα παίξει πάνω στον Ισπανό.

Έτσι με σκορ ασφαλείας οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο απέναντι σε μια Λαμία που δε δικαιολόγησε την παρουσία της στο γήπεδο.

Η επανάληψη

Απολύτως αναμενόμενη η κίνηση του Βόκολου να περάσει στην επανάληψη στο κέντρο τον Μέκιτς. Χώρο όμως έκανε στην 11αδα ο Σαραμαντάς, ώστε ο Ρίνγκ να γυρίσει στη θέση του αριστερού μπακ. Ο Ρινγκ που αν εξαιρέσει κανείς τη φάση στο 41' δεν δικαιολόγησε τη συμμετοχή του στο παιχνίδι στο πρώτο μέρος.

Σβηστά ξεκίνησε το παιχνίδι στην επανάληψη ι ο Άρης, όμως στο 50' ο Ζαμπαλάς είδε πέναλτυ σε φάουλ που έκανε ο Μορόν στον Κορνέζο! Ευτυχώς ο Τζήλος που ήταν στο VAR είδε την γκάφα του ρέφερι και τον φώναξε στην οθόνη με τον Ηπειρώτη να παίρνει πίσω την απόφασή του.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 66' χωρίς φάση και τον Βόκολο να ρίχνει στο παιχνίδι τον Ενρίκεζ στη θέση του Δοϊρανλή.

Με τον Άρη να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ χωρίς κάτι αξιόλογο κύλησαν ακόμη πέντε λεπτά με τον Άκη Μάντζιο στο 71' να βάζει και το μοναδικό Έλληνα της αποστολής στο παιχνίδι για λογαριασμό του Άρη, τον Φετφατζίδη.

Η Λαμία στο 73' κυκλοφόρησε καλά την μπάλα στο κέντρο, από τις λίγες φορές μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, και ο Μέκιτς τελικός αποδέκτης με ένα σουτ που βρήκε και σε πόδι αμυντικού, αλλά κατέληξε ανώδυνα στα χέρια του Κουέστα.

Στο 76' ο Μορόν έβγαλε και τρίτο γκολ, όμως το σερβίρισμα από τον Χουανκάρ ήταν ξεκάθαρα από αντικανονική θέση.

Στο επόμενο λεπτό η Λαμία έφυγε στην κόντρα με εξαιρετικό κοντρόλ του Ενρίκεζ, όταν όμως ξαναπήρε την μπάλα από τον Ραντόνια, σούταρε απελπιστικά άστοχα.

Οι αλλαγές του Βόκολου στο 80' με Αθανασακόπουλο και Ντεντάκη, ουσιαστικά έδειξε ότι δεν υπήρχαν βλέψεις για ανατροπή, αφού απλά είχαμε αλλαγές προσώπων στις θέσεις που κάλυπταν Μπίκοφ και Ραντόνια.

Στο 82' ο Νταρίντα έβγαλε πλάγια τετ α τετ τον Σουλεϊμάνοφ, όμως πρόλαβε και τον έκοψε την τελευταία στιγμή ο Κορνέζος, στον οποίο έγινε και φάουλ που δεν έδωσε ο Ζαμπαλάς.

Μία ακόμη τελική για τη Λαμία στο 84' με το Γιαννούτσο χωρίς όμως να βρει εστία. Τέλος στο 89' ένα σουτ του Σουλειμάνοφ κατέληξε σχετικά εύκολα στα χέρια του Κόστιτς.

Με αυτή τη νέα ήττα η Λαμία μπορεί να βυθιστεί ακόμη και στην τελευταία θέση, καθώς προς το παρόν μένει στη 12η. Να δούμε τι μπορεί να αλλάξει στο διάστημα που θα υπάρξει και η διακοπή λόγω εθνικής. Τρίτη σερί νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

*Στο γήπεδο και ο ισχυρός άνδρας του Άρη Θόδωρος Καρυπίδης.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Χουανκάρ, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μόντσου, Σιφουέντες (72' Νταρίντα), Ντιαντί (72' Φετφατζίδης), Γκαρθία, Σίστο (63' Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87' Κουάισον)

Στον πάγκο ήταν και οι Σιντκλέφ, Φαμπιάνο, Σαμόρα, Πάρδο, Μάγι

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46' Μέκιτς), Ραντόνια (80' Ντεντάκης), Νούνιες, Δοϊρανλής (66' Ενρίκεζ), Μπίκοβ (80' Αθανασακόπουλος), Ρίνγκ, Γκουιντό