weather-icon 16 oC
Αναζήτηση:

Λαμία - Αστέρας Aktor 0-0: Ευχαριστημένοι και οι δύο από το μηδέν

Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό, ο πρώτος για τη Λαμία μετά από έναν μήνα...

Παιχνίδι που δεν μπορείς να κερδίσεις, καλύτερα να μην το χάσεις. Κάπως έτσι, Λαμία και Αστέρας Τρίπολης (Asteras Aktor) έμειναν στο 0-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League που διεξήχθη στο ΔΑΚΛ "Αθανάσιος Διάκος".

Η Λαμία αν και παρέμεινε χωρίς νίκη από τον περασμένο Αύγουστο πήρε τον πρώτο της βαθμό μετά από έναν μήνα και ξεκόλλησε από τους πέντε, παραμένει όμως και χωρίς νίκη στην έδρα της.

Με καλά διαστήματα στο παιχνίδι της η ομάδα του Βόκολου, έκανε γρήγορα αναγκαστική αλλαγή με τον Αντράντε και δεν μετουσίωσε εντέλει την υπεροχή της στο πρώτο 45λεπτο. Στην επανάληψη ωστόσο φάνηκε κουρασμένη και μάλλον προτιμήθηκε να μη ρισκάρει για να πάρει έστω την ισοπαλία απέναντι σε έναν αξιόμαχο πραγματικά αντίπαλο. Αυτή ήταν η 5η ισοπαλία μεταξύ τω δύο ομάδων στο ΔΑΚΛ σε 8 παιχνίδια.

Το σύστημα

Με σύστημα 3-4-3 ξεκίνησε το παιχνίδι η Λαμία. Για πρώτη φορά στην 11αδα εμφανίσθηκε ο Δημήτρης Σιόβας παίρνοντας θέση στο κέντρο της άμυνας με παρτενέρ τους Κορνέζο και Αντράντε. Δεξί μπακ ο Ραντόνια και αριστερό ο Ρινγκ. Στη θέση "6" Νούνιες και Μπίκοφ και μπροστά τριάδα, από δεξιά προς τα αριστερά οι Φουρτάδο, Βλαχομήτρος και Γκούιντο (οι τελευταίοι άλλαξαν αρκετές φορές θέση μεταξύ τους).

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Λαμία και στο 9' είχε μεγάλη ευκαιρία από προσπάθεια του Φουρτάδο από δεξιά και κεφαλιά του Γκουίντο άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα από πάσα του Γκούιντο, ο Φουρτάδο δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά καθώς η μπάλα αποκρούσθηκε από το χέρι του Ντέλι. Είχε προηγηθεί όμως χέρι του επιθετικού της Λαμίας από το Μάλι και δόθηκε επιθετικό φάουλ.

Η απάντηση του Αστέρα ήρθε από στημένη φάση στο 14'. Από κόρνερ του Μπαρτόλο, ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την έστειλε στη δοκό της κλειστής γωνίας του Κόστιτς.

Στο 24' η Λαμία αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή τον Αντράντε που τραυματίστηκε σε φάση με τον Μπαρτόλο και τη θέση του στο κέντρο της άμυνας πήρε ο Γιαννούτσος. Ο Βραζιλιάνος που έφυγε καταχειροκροτούμενος για το Νοσοκομείο για να εξεταστεί ο αστράγαλός του.

Με αυτά και με αυτά φτάσαμε στο 34' χωρίς φάση. Τότε, από κόρνερ του Φουρτάδο, ο Βλαχομήτρος πήρε την κεφαλιά που έφυγε μόλις κόρνερ και τη Λαμία να κατασκηνώνει για 1,5 περίπου λεπτό έξω από την εστία του Τσιντώτα.

Στο 37' η φάση επαναλήφθηκε με τους ίδιους πρωταγωνιστές για τη Λαμία, όχι όμως από κόρνερ αλλά από ωραία κίνηση του Βραζιλιάνου. Η κεφαλιά όμως του Βλαχομήτρου με τη βοήθεια του Ντέλι εξουδετερώθηκε με διπλή προσπάθεια του Τσιντώτα.

Απάντηση στο 38' για τον Αστέρα με σουτ του Χουχούμη από πλάγια θέση αριστερά που απέκρουσε σε κόρνερ ο Κόστιτς, η οποία ήταν και η τελευταία αξιόλογη του πρώτου μέρους.

Η επανάληψη

Αν και η ομάδα έδειξε χωρίς σπιρτάδα στο τελευταίο 10λεπτου του πρώτου μέρους, η συνολική εικόνα ήταν αρκετά καλή, χωρίς να επιτρέψει στους αντιπάλους να απειλήσουν πέρα από τα στημένα. Και στο δημιουργικό υπήρξε αρκετή διάθεση και ο Λεωνίδας Βόκολος αρκέστηκε σε οδηγίες για το πως θα περάσει με πιο εύκολο τρόπο η μπάλα στην περιοχή του Τσιντώτα.

Η Λαμία μπήκε πιο ορεξάτη, όπως και στο πρώτο μέρος, αλλά ως εκεί. Έτσι στο 58' ο Βόκολος έβαλε τον Ενρίκεζ στη θέση του Γκουίντο.

Νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ζητήσει πέναλτυ σε φάση που η μπάλα βρήκε το χέρι στήριξης του Ραντόνια.

Στο 67' είχαμε και τις πρώτες κινήσεις του Σάββα Παντελίδη, που έριξε στο παιχνίδι έναν παλιό γνώριμο της Λαμίας τον Φάνη Τζανδάρη που πήρε και το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου. Μαζί και ο Παλάσιος στη θέση του Γιαμπλόνσκι.

Στο 72' ο Βόκολος έκλεισε τις διορθωτικές κινήσεις του με δύο αλλαγές προσώπων. Στη θέση του Ρινγκ πέρασε ο Σαραμαντάς και στη θέση του Βλαχομήτρου ο Μέκιτς.

Ο Αστέρας ωστόσο ήταν η ομάδα που απείλησε στην επόμενη διακοπή στο 73' και πάλι από κόρνερ. Η μπάλα έμεινε "ζωντανή" στην περιοχή της Λαμίας, από την κεφαλιά του Ντέλι, αλλά το εξ επαφής σουτ του Τριανταφυλλόπουλου εξουδετέρωσε σωτήρια ο Κόστιτς με διπλή προσπάθεια.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 82' για να δούμε μία τελική από τη Λαμία και να ακουστεί το "αχ" στις κερκίδες. Από εκτέλεση κόρνερ του Μέκιτς ο Ενρίκεζ στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, έστειλε όμως την μπάλα λίγο άουτ (παρόμοια φάση με αυτή του Μακέντα στο πρώτο μέρος).

Χωρίς εκπλήξεις κύλησε το υπόλοιπο του παιχνιδιού μέχρι το τελικό σφύριγμα που βρήκε ισόπαλες χωρίς τέρματα τις δύο ομάδες.

*Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τζόρτζ Μπάλντοκ κρατήθηκε πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ενώ όλοι οι παίκτες μαζί με τον διαιτητή παρουσιάστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

*Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν το πρώτο στο Ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 8,5 χρόνια για τον Δημήτρη Σιόβα, που φόρεσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

*Πολλούς φίλους άφησε πίσω τη στη Λαμία ο Φάνης Τζανδάρης.

*Δέκα ηρωικοί φίλοι του Αστέρα βρέθηκαν στο ΔΑΚΛ.

*Δεκτός με πολλά χειροκροτήματα έγινε ο "νέος" τεχνικός της Λαμίας Λεωνίδας Βόκολος. Ο ίδιος ανταπέδωσε με υψωμένη τη γροθιά του.

Σάββας Παντελίδης ήταν ο τελευταίος προπονητής της Λαμίας, πριν την εποχή Βόκολου η οποία ξεκίνησε το Φεβρουάριο του 2023.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Κορνέζος, Αντράντε (24' λ.τρ. Γιαννούτσος), Σιόβας, Ραντόνια, Ρινγκ (72' Σαραμαντάς), Νούνιες, Μπίκοφ, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (72' Μέκιτς), Γκουίντο (58' Ενρίκεζ)

Στον πάγκο ήταν και οι Ρατόν, Αθανασακόπουλος, Ντεντάκης, Δοϊρανλής, Σάντμπεργκ

Asteras Aktor (Σάββας Παντελίδης): Τσιντώτας, Ντέλι, Τριαναταφυλλόπουλος, Άλχο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (67' Παλάσιος), Αλάγκμπε, Καλτσάς (86' Τζίμας), Μπαρτόλο (93' Μπιλέ), Κρέσπι (67' Τζανδάρης), Μακέντα