MENU
weather-icon 24 oC
Αναζήτηση:

ΠΑΣ Λαμία: Πρόωρο αντίο στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας

Για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΣ Λαμία φιλοξενήθηκε από την Κηφισιά, με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα - αποκλεισμό με 1-0 από τους γηπεδούχους και να αποχαιρετά πρόωρα τη διοργάνωση.

Οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους με αρκετές αλλαγές , σε σχηματισμό 3-4-3 και προχωρώντας σε ευρύ ροτέισον, δείχνοντας πως και οι δύο έχουν ως προτεραιότητά τους την πορεία τους στο πρωτάθλημα που η καθεμιά αγωνίζεται.

Το α' μέρος του αγώνα:

Ένα πρώτο ημίχρονο που στη μεγαλύτερη διάρκειά του δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο, με τις ομάδες να παρουσιάζουν μέτριο θέαμα και να έχουν κυρίως αμυντικούς προσανατολισμούς. Η Κηφισιά από ένα σημείο και μετά ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο αλλά χωρίς να καταφέρνει να απειλήσει με αξιώσεις την περιοχή του Ρατόν.

Η ομάδα της πόλης μας περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο χωρίς και αυτή με τη σειρά της να μπορεί να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο.

Η πρώτη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης που άνηκε στη γηπεδούχο ομάδα. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κυριόπουλου, ο Μάναλης έπιασε την ανάποδη γυριστή κεφαλιά με τον Ισπανό πορτιέρε της Λαμίας να αποσοβεί και να διατηρεί το 0-0 στην αναμέτρηση.

Τα λεπτά περνούσαν με τις δυο ομάδες να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη και με τον ρυθμό του αγώνα να κυμαίνεται σε χαμηλό τέμπο.

Ήταν φανερό πως ούτε η Κηφισιά αλλά ούτε και ο ΠΑΣ Λαμία ήθελαν να ρισκάρουν.

Φτάνοντας στο 43', η πιο μεγάλη φάση του α' ημιχρόνου άνηκε στην ομάδα της Αθήνας, όταν ο Παντελίδης εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο με απευθείας εκτέλεση, αναγκάζοντας τον Ρατόν να διώξει με υπερένταση την μπάλα.

Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης για τα πρώτα 45 λεπτά. Στιγμές αργότερα, ο διαιτητής Τσέτσιλας σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Το 2ο μέρος του αγώνα:

Ένα δεύτερο ημίχρονο με πολλά κοινά με το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Τα πολλά λάθη και οι πολλές διακοπές στον αγώνα ήταν τα στοιχεία που δεν επέτρεψαν να αναπτυχθεί καλός ρυθμός στο ματς και το θέαμα να είναι περιορισμένο.

Και στο β' μέρος η ομάδα της πόλης μας, παρά τις αλλαγές του Μαρίνου Σατσιά, δεν παρουσίασε κάτι αξιόλογο σε γενικές γραμμές.

Αντιθέτως, η Κηφισιά του Σεμπαστιάν Λέτο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να δημιουργήσει όταν είχε το χώρο να τρέξει!

Στο 54ο λεπτό μάλιστα κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγαλύτερη φάση του αγώνα ως τότε, με τον Παντελίδη να κάνει το σλάλομ, να γυρνά τη μπάλα στον Μάναλη και εκείνος να πιάνει το γυριστό πλασέ στην κίνηση χωρίς όμως να υπολογίζει τον Ρατόν. Ο Ισπανός με ενστικτώδη αντίδραση με τα πόδια έδιωξε, διατηρώντας και πάλι τη λευκή ισοπαλία.

Στο 60' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Παντελίδη να φεύγει στην κόντρα, να κάνει το σουτ αλλά και πάλι τον Ρατόν να αρνείται το 1-0 στους παίχτες της Κηφισιάς.

Ο αγώνας κυλούσε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο για να φτάσουμε στη φάση του 79ου λεπτού, όταν από σέντρα του Σιμόν, ο Αθανασακόπουλος υπέπεσε σε πέναλτι στον Τετέι, με τον ρέφερι Τσέτσιλα να υποδεικνύει την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο πολύπειρος Μάναλης, που με ψυχραιμία, στιγμές αργότερα, νίκησε τον Ρατόν, τον Ισπανό τερματοφύλακα του ΠΑΣ Λαμία από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-0.

Δείτε τη φάση του πέναλτι και πως ο Μάναλης έκανε το 1-0:

Η πρώτη προσπάθεια για αντίδραση για την ομάδα μας ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν ο Φουρτάδο εκτέλεσε το φάουλ, με τον Γιαννούτσο να πιάνει την κεφαλιά που είχε προωθηθεί, αλλά τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς να μπλοκάρει εύκολα χωρίς να ανησυχεί.

Στιγμές αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 89', σε μια προσπάθεια να φύγει στην αντεπίθεση η Κηφισιά με τον Τετέι, στη διεκδίκηση μιας μπαλιάς, Ρατόν και Τετέι συγκρούστηκαν με τον ρέφερι Τσέτσιλα να δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ισπανό τερματοφύλακα, αφήνοντας την ομάδα μας με 10 παίχτες.

Η φάση της αποβολής του Ρατόν:

Μάλιστα, μιας και ο Μαρίνος Σατσιάς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του, χρέη τερματοφύλακα για τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ανέλαβε ο Αντράντε.

Ο Τσέτσιλας έδειξε 5 λεπτά καθυστερήσεων, όπου στο διάστημα αυτό η Λαμία προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο δεν δημιούργησε αξιόλογη φάση.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στην ολοκλήρωση της αναμέτρησης, με τον ΠΑΣ Λαμία να γνωρίζει την ήττα - αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού του Κυπέλλου και να στρέφει πλέον την προσοχή του πλήρως στις υποχρεώσεις του για την Stoximan Super League 1.

Αρχικές συνθέσεις:

Κηφισιά: Ξενόπουλος, Σμπόκος (64' Σιμόν), Μαζουλουξής, Σόουζα, Σωτηράκος, Σύλλα (90+2' Ρότσα), Παυλάκης (64' Σολόα), Εμπό, Παντελίδης(82' Μίλερ), Κυριόπουλος (64' Τετέι), Μάναλης

ΠΑΣ Λαμία: Ρατόν, Σάντμπεργκ (46' Ραντόνια), Γκοτζαμανίδης (86' Τσιάκας), Γιαννούτσος, Αντράντε, Σαραμαντάς, Δοϊρανλής (62' Αθανασακόπουλος), Μπίκοφ (62' Νούνιεζ), Φουρτάδο, Σιμόνι Ενρίκεζ (75' Γκουιντό)